- Vytvořeno dne: 20. 3. 2020
Kvasinky při kojení
Moučnivka, bolest při kojení i při správné technice, celková únava = symptomy kvasinkové infekce.
Pokud se Vám dělají často ragády, je dobré se zamyslet nad technikou kojení, ale třeba také upravit jídelníček – eliminovat cukry. Hojení ragád totiž někdy může komplikovat kvasinková infekce, někdy jdou ruku v ruce a někdy je vlastně těžké určit, co bylo dřív.
Takže co dělat?
- Levandulový éterický olej (hojivý a antimykotický účinek)
- Tea tree éterický olej (antiseptický účinek)
- Oba EO se mohou použít přímo na tělo, ale jen jemně, kapku, dvě. Není od věci je naředit například s mandlovým, nebo třeba i olivovým olejem.
- Květová heřmánková voda – na omývání, postříkání
- Obklady ze šalvěje
- Nechat zaschnout mateřské mléko
- Větrat prsa samozřejmě
- Další prostředky – různé antimykotické masti – zajděte do lékárny a nechte si poradit od svého lékárníka. Ale pozor, pokud necháte na bradavkách masti, tak se k prasklinkám nedostane vzduch.
- Úprava jídelníčku – kvasinky sídlí v tlustém střevě, takže vynechte na čas sladkosti, mléčné výrobky a cukr (omezte například i ovoce).
- A také více odpočívat. I když to jsou „jenom“ kvasinky, tělo si potřebuje odpočinout, aby se zotavilo.
Zároveň je vhodné léčit i miminko – potírat odvarem z heřmánku, neocide gelem, případně genciánkou, další léčba dle doporučení lékárníků.
Pokud si nejste jisté, bolest neustupuje, nebo máte jiné problémy s kojením, neváhejte zavolat laktační poradkyni. Telefonické konzultace bývají zdarma. Najděte si nejbližší laktační poradkyni na www.mamila.sk