Milé nastávající maminky,
Mnoho z Vás se na mne obrací s dotazem, co je nutné si do začátku pro miminko pořídit. Vždy si při tom vzpomenu na svou kamarádku Káču, která mi kdysi řekla, že vlastně nepotřebuji nic extra, kromě kočárku a autosedačky a pár kousků oblečení, které beztak dostanete od známých a přátel. Tehdy jsem byla dost překvapená, ale dodatečně jsem jí dala zapravdu. Internet je plný rad a nápadů, případně více či méně skrytých reklamních sdělení, bez čeho se určitě neobejdete. Já doporučuji začít s málem, a postupně případně dokupovat.
Následuje tedy seznam věcí, které je podle mých zkušeností praktické mít doma připravené ještě před tím, než se miminko narodí. Poznámka: Jak a co si sbalit s sebou do porodnice popíši v některém z následujících blogů.
Při výběru dbát na dostatečnou velikost a dobré odpružení, aby se tam miminku líbilo. Představte si jízdu v autě se špatnými tlumičiJDalším kritériem, kromě ceny samozřejmě, by měla být dobrá ovladatelnost, snadnost složení a skladnost (například do auta) a váha kočárku. Ke kočárku nezapomeňte dokoupit fusak na zimu, slídu proti dešti a síťku proti hmyzu. Obecně přes černou se lépe dívá. Vyzkoušejte si samy, co by pro Vás bylo příjemnější.
Zde jen poznámka, abyste si dali pozor na kompatibilitu s Vaším vozem. A nechte si pořádně ukázat, jak ji do auta správně upevnit. Občas to bývá oříšek.
Většina dětí se ráda chová a choulí u maminky. Pro Vaše zdraví a I správný vývoj miminka je ale důležité ho správně nosit. Ať už v ruce či v šátku. S obojím Vám rádi poradíme. V rámci našich seminářů Vám ukážeme, jak miminko zvedat, jak ho dát odříhnout, přetočit na bříško, ale naučíme Vás také správné techniky vázání šátku a pomůžeme Vám vybrat ten nejvhodnější pro Vás a Vaše miminko.
Při výběru postýlky je dobré vzít v úvahu její stabilitu (například u kolébky), matraci a polohování roštu. Někdo ani postýlku nepotřebuje, pokud miminko spí společně s maminkou v posteli. Pro ty, které chtějí mít miminko blízko u sebe, ale společné spaní se jim nelíbí, navrhuji postýlku s vyndavací bočnicí, která se přirazí těsně k posteli maminky. Miminko zpočátku nepotřebuje polštář a peřinku. Stačí bavlněná dečka, kterou miminko přikryjete a její konce zasunete pod matraci. Pod hlavičku doporučuji dávat složenou látkovou plenu. Miminko si často ublinkne, a takto nemusíte vyměňovat celé prostěradlo.
Je to praktická věc, když je správně vysoký (aby Vás nebolela záda) a je spojen s komodou a odkládacím prostorem. Máte tak všechny potřebné věci pro miminko na jednom místě. Na druhou stranu stačí i pěnová přebalovací podložka, kterou při přebalování dáte například na postel.
Zavinovačku si určitě pořiďte. Je to praktické hlavně ze začátku. V zavinovačce se s miminkem lépe manipuluje, například jej jednodušeji předáte tatínkovi nebo návštěvě do rukou. Péřové zavinovačky jsou navíc velmi pohodlné, miminka v nich bývají rády, mají v nich dobrou podporu hlavičky a nemusí si tak namáhat krční svaly, jsou proto relaxovanější a klidnější.
Do vaničky si časem, až si miminko bude koupel užívat déle, můžete přikoupit i podložku, kterých je množství variant. Pokud vaničku nemůžete dát například na stůl, je dobré si přikoupit stojánek, abyste se nemuseli u vaničky příliš hrbit.
Jednorázová plena se rozkládá 250 let, na látkové zase spotřebujete energii a vodu na praní, a váš čas. Pak je tu prvotní investice do látkových plen. Na druhou stranu, pokud plánujete více potomků, látkové vyjdou docela určitě levněji.
Tyto pleny využijete při mnoha příležitostech: stínítko do auta či kočárku, překrytí při kojení, podložka pod hlavičku, utírání při koupání....
tj. menší ručníčky na utření nečistot z pusinky, ručiček, ublinknutí, poslintání... Mějte jich aspoň 10.
Velikost 56 je nejuniverzálnější pro narozená miminka. Velmi brzy z toho ale vyrostou, takže bych měla už připravenou i 60. Oblečení by mělo být ideálně bavlněné a volné, aby miminko nikde neškrtilo a neomezovalo v pohybu.
· Bodíčko s krátkým rukávem – 3ks
· Bodíčko s dlouhým rukávem – 2ks
· Bodíčko bez rukávů (na léto) – 2ks
· Tričko (s dlouhým i krátkým rukávem) – 4ks
· Kalhoty – 5ks
· Mikina/svetřík – 2ks
· Ponožky – 4 páry
· Overal (s rozepínám v rozkroku) – 2ks
· Overal na spaní – 2ks (spinkat může i v bodíčku)
· Čepička – 2ks
· Na zimu – kombinézu, rukavice, teplé ponožky nebo capáčky a veškeré oblečení v teplejší variantě.
· Olejíček do koupele - Pokud netrpí miminko na ekzémy, není potřeba používat po koupání další krémy.
· Bepanthen – na zadeček, dá se použít i na opruzeniny a bolavé bradavky.
· Teploměr do vody
· Kartonový pilníček na nehty (nůžtičky používejte až přibližně od třetího měsíce.
· Kartáček na vlásky
Zde platí zásada, že méně je více.
Chrastítko, látkové „knížky“, usínáček, hračky do vody, hrazdička – ta až od druhého nebo třetího měsíce, stejně jako lehátko.
· Kojící polštář - dá se využít i před porodem při spaní – mezi kolena, a později jako normální polštář
· Dudlík
· Lahvička – maximálně 2 ks, nevíte, zda je vůbec použijete
· Odsávačku bych nekupovala. Pokud budete mít problémy s kojením, poradí Vám laktační konzultantka, která Vám i doporučí, jaké pomůcky na kojení či umělou výživu si pořídit.
Update z 11. dubna 2018
Na základě Vašich reakcí ještě doplňuji výbavičku o následující věci. Samozřejmě výčet by mohl být téměř nekonečný, ale snažím se zůstat na nějakém rozumném minimu.