Obsah

Zhodnocení vývoje miminek metodou GMA podle Dr Prechtla

Mate zajem o konzultaci stupne "dovednosti" vasich miminek s fyzioterapeutkou? 

Mohu Vam doporucit jednu, ktera pusobi na Praze 5 a muze prijit na konzultaci i za Vami domu. Pouziva metodu GMA podle Dr Prechtla, ktera je vhodna i pro uplne mala miminka. 

Jiste vite, jak funguji reflexy, na kterych je postaveno klasicke hodnoceni novorozence. Zdr se ale vyuziva neco jineho- tzv general movements. Hlavni rozdíl mezi General movements a reflexy je jednoduchy: General movements představují spontánní motoriku dítěte, kdežto reflexy cíleně vyvoláváme při vyšetření nějakým podnětem. Např. Moroo reflex podtrzenim podložky, patní reflex poklepem na patu, atd.... Podle toho, jak reflex probehne/neprobehne, lze dítě zařadit do vývojového stadia a porovnat se skutečným věkem. Podobně posuzujeme i spontánní motoriku dítěte. 

Výhoda Prechtlovy metody spočívá v tom, že muzeme hodnotit děti velmi malé, nedonosene, nebo novorozence, což klasickým hodnocením spontánní motoriky moc nejde (novorozenec toho "moc neumí a nedělá") a ani Vojta v tomto období nehodnoti tzv. polohove reakce jako v pozdějším věku. 

V podstatě jde o nástroj, kterým muzeme zhodnotit psychomotoricky vyvoj novorozence. Pokud General movements neodpovídají danému věku, nemusí se hned jednat o DMO, ale prostě o určitou (nespecifickou) odchylku ve vývoji, jako: poruchu autistickeho spektra, genetickou či metabolickou vadu, LMD, ADHD apod. V tomto případě lze doporučit rehabilitaci nebo jen sledování např. rehabilitační lekarem. 

Fyzioterapeutka Bara Vam tedy nabizi: